O Projekcie
„Zajrzyj w głąb siebie – zwiększenie dostępu do specjalistycznej diagnostyki obrazowej na obszarze polsko-ukraińskiego pogranicza”
Projekt zakłada współpracę transgraniczną Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach i Communal non-commercial enterprise of the Lviv Regional Council Lviv Regional Clinical Diagnostic Center (Ukraine) w zakresie poprawy dostępu do wysokiej jakości diagnostyki obrazowej, ze szczególnym uwzględnieniem badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Wspólna inicjatywa odpowiada na problemy wskazane we wspólnej strategii Programu Interreg NEXT PL-UA 2021-2027, tj:.
– rosnącą liczbę osób w wieku poprodukcyjnym, a co za tym idzie – rosnące zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną,
– wysoki odsetek zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi (26,5% w Polsce i 13,4% w Ukrainie)
– braki w zakresie ucyfrowienia służby zdrowia po stronie ukraińskiej.
Celem głównym projektu jest poprawa dostępu do wysokiej jakości diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego na terenie polsko-ukraińskiego obszaru transgranicznego. W wyniku projektu Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach zmodernizuje pomieszczenia Zakładu Diagnostyki Obrazowej, w tym przeniesie z zewnętrznego kontenera do docelowej lokalizacji w budynku drugi tomograf komputerowy, zakupi i wdroży nowy sprzęt IT, stacje do przygotowywania opisów badań RTG, CT i MRI oraz zaimplementuje nowoczesne programowanie do teleradiologii, zarządzania wynikami badań obrazowych oraz ich analizy z możliwością wykorzystania AI.
Z kolei Lviv Regional Clinical Diagnostic Center wymieni przestarzały rezonans magnetyczny pochodzący z 2007 roku (wymianę poprzedzi wykonanie niezbędnych prac dostosowawczych w pomieszczeniach pracowni), a także zakupi i wdroży sprzęt do utworzenia cyfrowego archiwum obrazów medycznych oraz call centre dla potrzeb umawiania pacjentów.
Projekt korzystnie wpłynie na dostęp do specjalistycznej diagnostyki obrazowej pośród mieszkańców polsko-ukraińskiego pogranicza, a w szczególności subregionu siedleckiego i obwodu lwowskiego. Rozwiązania w zakresie organizacji i opisów badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego obydwu szpitali będą należeć do unikatowych w skali całego polsko-ukraińskiego pogranicza. Partnerzy projektu dzięki współpracy wdrożą w swoich szpitalach oprogramowanie do zarządzania dokumentacją wyników badań obrazowych, a także poprawią stan infrastruktury zakładów diagnostycznych w zakresie sprzętu IT, aparatury medycznej oraz stanu pomieszczeń pracowni, co zwiększy możliwości szpitali w zakresie diagnostyki, leczenia i utrzymania w zdrowiu osób należących przede wszystkim do grup ryzyka zachorowania na nowotwory.
Przedsięwzięcie będzie mieć także efekt mnożnikowy – w rezultacie projektu powstaną procedury medyczne w zakresie przygotowywania protokołów opisowych z badań obrazowych rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym, a także ustanawiania priorytetów badań zlecanych w trybie pilnym. Materiał będzie uwzględniał uproszczenie i ujednolicenie procesów dot. organizacji i opisywania badań, co może przełożyć się na skrócenie czasu oczekiwania zarówno na samo badanie, jak również jego dokładny opis.
W ramach projektu zaplanowano również specjalistyczne szkolenia dla personelu obydwu partnerów, tj. m. in. lekarzy, pielęgniarek i techników radiologicznych w zakresie interpretacji wyników badań obrazowych, wykorzystania wzorcowych procedur medycznych w zakresie opisywania badań, priorytetyzacji badań w sytuacji, gdy wśród oczekujących jest wiele przypadków pilnych, a także w obszarze nowych technik diagnostycznych, w tym wykorzystania AI jako narzędzia wspomagającego i skracającego czas na przygotowanie opisu badania.